ניהול ואמנות, כבר לא הזוג המוזר

ניהול ואמנות, כבר לא הזוג המוזר

כיום לא ניתן להתנהל בעולם האמנות בלי ידע בניהול, הבנת עולם העסקים וההשפעה של הטכנולוגיה. בתכנית ניהול תרבות ואמנות בלהב מקנים מיומנויות ניהול מתקדמות לאמנים לצד התמחות בניהול בתחום האמנות והתרבות למנהלים: התכנית מיועדת גם לאמנים אך בעיקר למנהלים שרוצים להבין כיצד מתנהל ארגון או מוסד שעוסק באמנות

השינויים הכלכליים והטכנולוגיים המהירים המערערים את העולם העסקי לא פוסחים גם על עולם האמנות והתרבות. יותר ויותר מוזיקאים למשל מגלים כי עליהם לנהל את הקריירה שלהם בעצמם, ואת חברות התקליטים מחליף ניהול עצמי הנשען יותר ויותר על הופעות כמקור פרנסה וזירות דיגיטליות כמו Spotify או YouTube להפצת מוזיקה. מוסדות תרבות וותיקים המבקשים לצמוח יוצרים שיתופי פעולה עם גורמים עסקיים ומוצאים דרכים יצירתיות לשלב אותם. אמנים עושים שימוש בטכנולוגיה המאפשרת  ליצור קשר עם קהל בלתי מוגבל ברחבי העולם. גם באפיקים המסורתיים יותר חל שינוי, ותורמים מקרב המגזר העסקי ואף אנשים פרטיים מציבים דרישה לניהול שקוף וכלכלי יותר כתנאי להמשך תמיכתם. אמנים, מוסדות תרבות ויוצרים שונים, ללא יוצא דופן, מגלים כי עליהם לנהל את המותג ואת הזהות שלהם בזירות דיגיטליות שהופכות משוכללות יותר ויותר.

בנוסף, קהל היעד שמזוהה עם אמנות ותרבות גדל בשל כלכלת היצירה או כלכלת תרבות -  מונחים המתארים את התרומה של תחומים כגון  מוסיקה, ספרות, קולנוע, רדיו, פרסום ועיצוב ליצירת מקומות עבודה, להגדלת ההון ויצירת גיוון כלכלי. ישראל, כמו גם גרמניה, צרפת, ארצות הברית ומדינות נוספות מובילות את התחום המאפשר לאמנים ויוצרים להתפתח במגוון תחומים שמתערבבים זה בזה. כך יוצרים מוזיקליים כמו יוני בלוך מקימים חברות הייטק הקשורות לתחום היצירה שלהם, אמנים ומעצבים מעורבים בעיצוב חווית משתמש של תוכנות מחשב ואתרי אינטרנט, אמני במה משלבים טכנולוגיה ודיגיטל בעבודתם ועוד.

התמודדות עם השינויים הללו מחייבת יכולות ניהול לא מבוטלות ובלהב פיתוח מנהלים מציעים לכל מי שקשור לתחום - מאמנים ועד מנהלים - לרכוש מיומנויות בתחום. בראש התכנית עומדות המנהלת האקדמית פרופ' אורלי יחזקאל, סגנית דיקן הפקולטה לניהול ע"ש קולר, אוניברסיטת תל-אביב והמנהלת המקצועית, איריס רונלי-ריקליס, סמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח בעמותת מידברן, מפיקה, שותפה בלהקת מיומנה.

מדוע בכלל צריך ללמוד לנהל בתחום התרבות והאמנות?

"בבסיסו ידע ניהולי הוא כללי, כלומר כל מנהל צריך לרכוש מיומנויות מסוימות שמשותפות לכל התחומים". מסבירה פרופ' יחזקאל, "מצד שני לכל תחום יש התמחות שונה, כגון ניהול בתחום הטכנולוגיה, ניהול יזמות, ניהול מוסדות ציבור וכו'. לימוד ניהול בכל תחום מאפשר להפגיש את תורת הניהול הנלמדת עם הדגשים והאילוצים הייחודיים שלו. התמחות בניהול אמנות אינה שונה או חריגה מבחינה זו, ולצד הידע הכללי שאנו מקנים, אנו לומדים על האילוצים וההזדמנויות של המגזר התרבותי למשל,  מיומנויות השיווק, ניהול כישרונות, היבטים גלובליים של אמנות, היבטי זכויות יוצרים, יחסי ציבור, מדיניות תרבות, גיוס משאבים, הפקה ועוד. הקורס נוסד לפני למעלה מ-10 שנים ופועל מאז כל שנה. אנחנו רואים בו את חובתנו לתת כתף להעלאת היכולת הניהולית של ארגונים בתחום התרבות ושל מנהלים בתחום התרבות."

אם בעבר לאמנים הייתה את הפריבילגיה להתעסק אך ורק באמנות מבלי להתעסק בפן הניהולי הכרוך בזה, הרי שכיום המגמה היא שונה, ואמנים רבים צריכים לדעת את בסיס הניהול, ולעיתים אפילו לדעת לקרוא דוחות כספיים.

"אי אפשר להגיד 'אנחנו לא מבינים כלום בניהול, אנחנו רק יודעים לעשות מוזיקה'" מסבירה פרופ' יחזקאל,  "גם מהצד השני, בניהול מוסדות תרבות ואמנות, ברור כי גם יוצר פנטסטי אבל ללא כישורים ניהוליים לא יוכל לעמוד בראש מוסד תרבות ואמנות תחרותי, בטח לא כזה שנשען על המגזר העסקי. אחד התמריצים ללמוד ניהול ואמנות הוא השותפות עם העולם העסקי: העולם העסקי שותף לגיוס משאבים, והוא לא רוצה להקדיש משאבים לארגון שלא יודע לחשוב בצורה עסקית מודרנית או להתנהל בצורה נכונה. לכן קיומה של יכולת ניהולית גבוהה בצמרת של המוסדות היא בעצם בסיס בשבילם ליצירת שפה משותפת עם המגזר העסקי. אגב, בהקשר זה חלק מהביקוש ללמוד ניהול אומנות נובע מתהליך דמוגרפי: דור שלם של מנהלים שניהל במשך שנים רבות את מוסדות התרבות מפנה דרך לדור יותר צעיר שרוצה ללמוד לנהל בצורה מקצועית יותר המבוססת על ידע מעודכן."

"אי אפשר לנתק את הדיון גם ממה שקורה במקביל בעולם הטכנולוגי". ממשיכה  פרופ' יחזקאל להסביר "הטכנולוגיה משתנה ומשנה בצורה דרמטית את עולמות התרבות. מנהלים ואמנים יחדיו שואלים האם יש דרך אחרת לשוחח עם הקהל בהצגה? האם תמיד תישאר רק במה אחת באופרה? הקורס מפגיש את הלומדים עם הטכנולוגיה שהיא מאוד רלוונטית לכולם".

למידע נוסף אודות תכנית ניהול תרבות ואמנות בלהב