מונדיאל 2014: המחיר האמיתי של ההפסד

איקר קאסיאס, שוער נבחרת ספרד, לאחר ספיגת שער

לטענתו של אלכס אדמנס, פרופסור לכלכלה מה-London Business School, קיץ מלא באירועי ספורט לא מעניין רק אוהדי כדורגל וחובבי ספורט, מכיוון שלתוצאות יכולה להיות השפעה רחבה יותר.

לפי אדמנס הרגש סביב הפסדה של נבחרת לאומית עלול לפגוע בשוק המניות שלה. לטענתו ההשפעה נצפתה בגביע העולם כאשר אנגליה הפסידה לאיטליה וכאשר ספרד הובסה על ידי הולנד. "המחקר שלנו מראה כי השוק מושפע יותר מסיבות פסיכולוגיות ומרגש מאשר פרמטרים רציונליים", הוא אומר. צוות החוקרים בראשותו ניתח 2600 התמודדויות ספורטיביות – 1100 משחקי כדורגל ו-1500 תחרויות ספורט אחרות, אל מול תשואת המניות ב-39 מדינות שונות.

לא רק כדורגל, גם קריקט

לדבריו של אדמנס המחקר מצא כי ההשפעה גדולה יותר במדינות הכדורגל הבכירות: ברזיל, ארגנטינה, ספרד, איטליה, אנגליה, גרמניה וצרפת. "לעומת זאת בהודו מצאנו השפעה ניכרת לאחר הפסד נבחרת הקריקט" הוא אומר. במקביל לבדיקת משחקי המונדיאל, בחנו החוקרים גם את טורנירי הכדורגל של הקופה אמריקה והיורו, כמו גם תחרויות בינלאומיות של רוגבי, כדורסל וקריקט. 

"לאחר הפסד במשחק בינלאומי גדול, שוק המניות בדרך כלל מצליח פחות במדינה שספגה את ההפסד, למרות שזה לא תמיד קורה", אומר החוקר. לדבריו, באופן כללי, הדחה מגביע העולם מובילה לנפילה של חצי אחוז בשוק המניות של המדינה המודחת יום לאחר ההפסד, "גם לאחר נטרול גורמים אחרים העלולים להשפיע על תשואת המניות".

אוהדים בטוחים

לפי אדמנס ההשפעה בעקבות ניצחון איננה חיובית וחזקה כהשפעה השלילית בעקבות הפסד. "לא קיימת תנועה מסוימת לאחר ניצחון", הוא אומר. "אוהדי ספורט תמיד בטוחים בקבוצה שלהם, כך שאם היא מנצחת אין הפתעה ממשית. בנוסף, אם אתה מנצח בטורניר נוקאאוט, אתה ממשיך לשלב הבא, אבל אם אתה מפסיד, אתה מודח והשתתפותך בטורניר מופסקת באופן מיידי."

ביום לאחר ההפסד של אנגליה לאיטליה, שוק המניות הבריטי צנח ב-0.34%, בעוד ששאר השוק העולמי נותר ללא שינוי. גם כאשר ספרד הפסידה 5-1 להולנד, השוק הספרדי צנח באחוז ביום למחרת, בעוד ששאר השוק העולמי לא השתנה. אדמנס מוסיף כי גם אם שוק המניות במדינה המפסידה לא חווה ירידה, התשואות שלו נמוכות יותר יחסית למדינות אחרות.

עד ל-19 ביוני, אדמנס הסתכל על הנעשה בשווקים של 12 מדינות שונות אשר הפסידו את משחקיהן במונדיאל עד לאותו רגע. בשמונה מקרים נצפו ביצועים גרועים של שוק המניות במדינות המפסידות בהשוואה למגמה העולמית הכללית. בשלושה מתוך ארבעת המקרים הנותרים, הנבחרות המפסידות סיימו את משחקיהן עם ראש מורם (קרואטיה שהפסידה לברזיל, בוסניה שהפסידה לארגנטינה ואוסטרליה שהפסידה להולנד). במקרה האחרון – הפסדה של ספרד לצ'ילה, נערכה באותו יום הכתרה במדינה, אשר לדבריו עודדה את הרוח הלאומית.

פרמטרים רציונליים

"אנשים עשויים לשאול מדוע בחנו את הקשר שבין ספורט ושווקי המניות", הוא אומר. "השאלה האמיתית היא האם שוק המניות מושפע מפרמטרים רציונליים, כמו דיבידנדים או אבטלה, או שמא על ידי רגש וגורמים פסיכולוגיים?"
מסקנתו היא שההשפעה של תוצאות ספורט על מצב הרוח הלאומי יכולה לזלוג גם לשוק המניות ולהשפיע על מיליארדים במסגרת המסחר בהן. "המחקר שלנו מראה כי השוק מושפע מפסיכולוגיה ורגש ולא מיסודות רציונליים", אומר אדמנס.

לפרטים על קורסים רלוונטיים

 אסטרטגיה פיננסית

קורס ניהול פיננסי

פורסם במקור ב-BBC. לקריאת הכתבה לחצו כאן.