קורס דיני עבודה והשפעותיהם על הארגון

ניהול אקדמי: 

ידע בדיני עבודה ויחסי עבודה לצורך ניהול אפקטיבי בארגונים

סכסוכי עבודה והתנגשות בין מעסיקים למועסקים קיימים כבר מתחילת המהפכה התעשייתית. לאורך השנים חלו תמורות רבות בתפיסה השלטת לגבי זכויותיהם של עובדים במקום העבודה וחובותיהם של המעסיקים כלפיהם. המציאות העכשווית בישראל מאופיינת במעורבות משפטית אינטנסיבית ביחסי עבודה כפי שלא היתה מעולם. מאחר והדרישות המשפטיות באות בחלקן מהמחוקק ובחלקן מבתי הדין, מדובר במצרף של הלכות משפטיות "חיות ונושמות" המתפתחות באופן דינאמי.

הסביבה הניהולית חייבת להיות כיום קשובה להתפתחויות מואצות בתחום המשפטי ולבחון דרכים להפנמת מסרים משפטיים רבים ומורכבים לתוך הארגון. עם זאת, מעסיקים וחברי הנהלה לא תמיד מודעים לדרישות ולחובות מצידם, ומהצד השני גם העובדים "טובעים" בשטף מידע, בד בבד עם מחסור בידע הנדרש ובייצוג. פערי הבנה אלו עלולים להוביל לקשיים בתוך הארגון ובמשק כולו. 

התכנית נותנת מענה יישומי, ממוקד ומדויק, לצרכי הידע של מנהלים ככלל ומנהלי משאבי אנוש בפרט, בתחום דיני העבודה, ובין צוות מרציה נמנים המומחים המובילים בישראל בתחום. במסגרת התכנית יינתן תרגיל יישומי.

לקבלת פרטים על התכנית

מועד פתיחת הקורס: 4 בפברואר 2020

5 מפגשים

ימי ג', 09:00-15:30

20 שעות אקדמיות

קהל היעד

מנכ"לים, בעלי עסקים וחברות, מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, נציגי ועדי עובדים ומנהלים הזקוקים להבנה בדיני עבודה וביחסי עבודה לצורך עבודתם.

מטרות התכנית

▪  הכרות מעמיקה עם דיני העבודה ומערכת יחסי העבודה, והשפעותיהם על תחומים רחבים בארגון. 
▪  הבנה מעמיקה של עקרונות כלליים בתחום, המסייעת בהבנת סוגיות נוספות בניהול משאבי האנוש. ​
▪  פיתוח ידע ושיטות להטמעת העקרונות המשפטיים במערכת הניהולית, תוך התייחסות לדילמות הארגוניות
    הכרוכות בכך. 

נושאי לימוד מרכזיים

הכרות עם ההבניה המשפטית של קשר העבודה: חוזה, רגולציה ויחסי עבודה קיבוציים, והיחס בין מרכיבי משפט העבודה ▪ אפיון חוזה העבודה והבחנה בין חוזי עבודה לחוזים אחרים; יישום דיני החוזים בתחום של חוזה העבודה; שינוי חוזה העבודה ("רוויזיה") ▪ רגולציה של חוזה העבודה: חקיקת המגן – עם דגש על חקיקת שכר וזמן עבודה; פיתוח רגולציה על ידי בית הדין ובתי המשפט - עקרון תום הלב והאיסור על הסדרים הנוגדים את תקנת הציבור, לרבות  הזכות לפרטיות, הגבלת חופש העיסוק, הליך השימוע לפני פיטורים והגבלות מהותיות על פיטורים; פרישה והסדרי פנסיה; הכרות עם דיני איסור האפליה והבטחת שוויון הזדמנויות בעבודה; מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה, הכרות עם הדינים העוסקים באכיפת זכויות עובדים ובעיקר עם חוק הגברת אכיפה ▪ יחסי עבודה קיבוציים, לרבות הכרות עם ההסכם הקיבוצי, ההסדר הקיבוצי וצו ההרחבה; הדינים המסדירים את ניהול המשא ומתן הקיבוצי; דיני התארגנות ראשונית של עובדים ▪ קיומם של יחסי עובד-מעסיק והיקף התחולה של דיני העבודה, תוך התייחסות להבחנה בין עובד לקבלן עצמאי ותצורות העסקה נוספות; הבחנה בין העסקה ישירה ובין העסקה דרך מתווכי העסקה – קבלני כוח אדם וקבלני שירותים ▪ הטמעת השיקולים המשפטים בעשייה הניהולית – כיצד להוציא את המרב מהמגבלות המשפטיות ולהפכן ליתרון ארגוני ▪ התמודדות עם סכסוכי עבודה בבית הדין לעבודה ותחליפים לו – הליך הגישור.

מרצי התכנית

פרופ' גיא מונדלק

פרופ' גיא מונדלק
קורס דיני עבודה והשפעותיהם על הארגון
מנהל אקדמי של תכנית דיני עבודה והשפעותיהם על הארגון , בין היתר במסגרת לימודי פיתוח מנהלים מרצה בפקולטה למשפטים וראש חוג ללימודי עבודה באוניברסיטת תל-...

המלצות בוגרים

דקלה סייג, רכזת מש"א, אלביט מערכות:
"התכנית מושקעת ומקיפה. מאפשרת "מבט על" על עולם המשפט במשקפיים ארגוניים. מלמדת על נקודת המבט ואופן החשיבה של בית הדין, דבר אשר נותן כלים מול סוגיות משפטיות בארגון"

יעל טבק, יועצת משפטית, המכון הישראלי לתכנון כלכלי:
"קורס מעניין המציג סוגיות ייחודיות לדיני העבודה בישראל ומעניק כלים יעילים למעסיקים, במיוחד בהכרת האתגרים העומדים מולם ומניעת תביעות"

שרה פרלמן, חשבת, המכללה האקדמית לחברה:
"ייחודה של התכנית בכך שהיא מרחיבה את הידע בתחום בצורה מעניינת, ייחודית ומעשית ואכן נותנת כלים להתמודד עם נושא מורכב זה"

אופיר אבידן, מנהל יחידה במשרד הביטחון:
"תכנית מקיפה מאוד וממוקדת מאוד בכל הנושאים הקשורים לניהול משאבי אנוש. הסברה מטודולוגית של עולם תוכן שלם ובאותה נשימה - כלי עבודה מצויינים"

טליה אבידן, רכזת משאבי אנוש, אלביט מערכות יבשה:
"תכנית טובה, מעניינת, תמציתית, מועברת בצורה ברורה ומובנת. ענתה לצרכים ובהחלט תשמש לי לעזר בתפקידי הנוכחי"

לקריאת המלצות נוספות

מידע והרשמה

מאמרים מומלצים: 
מידע נוסף: 

קורס דיני עבודה הינו קורס ייחודי למנהלים המעניק כלים להסדרת יחסי עבודה תוך שימת דגש על חוקי עבודה וזכויות עובדים. הקורס יעסוק במגוון תכנים בנושאי דיני עבודה לרבות הסכמים קיבוציים, חוק יסוד חופש העיסוק, יחסי עובד-מעביד, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, סכסוך עבודה ועוד.
בסיום הלימודים תוענק תעודה מטעם להב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א. * בכפוף להשתתפות ב-80% מהמפגשים.

קורסים נוספים שעשויים לעניין אותך