קורס ניהול עסק משפחתי: כלים ומיומנויות להצלחה

ניהול אקדמי: 

ידע נצבר מהארץ ומהעולם לבני משפחות של בעלי עסקים ולבעלי עניין נוספים בעסק המשפחתי

קורס ניהול עסק משפחתי נועד להעמיק את הידע של בעלי עסקים ומשפחותיהם לגבי האתגרים המיוחדים העומדים בפני עסקים משפחתיים והדרכים להתמודדות המוצלחת עם אתגרים אלו. במהלך הלימודים המשתתפים יחשפו לידע שנצבר במשפחות בארץ, למחקרים בעולם ולפרקטיקה וניסיון מהשטח, מפי מומחים ומבעלי ניסיון אישי.

בואו לשמוע המלצות מפי בוגרי הקורס

קיומם של עסקים משפחתיים בעולם כמו גם במדינת ישראל הינה תופעה נפוצה, למעלה מ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה הישראלית מוגדרות כחברות משפחתיות ושיעור גבוה יותר מכלל העסקים בישראל הינם עסקים משפחתיים. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי עסקים משפחתיים מגיעים לביצועים פיננסיים טובים יותר בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. אחד ההסברים לכך הוא אוסף הערכים שהמשפחה מביאה לעסק: סולידריות עסקית, מודעות לשמירה על השם הטוב של העסק שלפעמים הוא גם שם המשפחה עצמה ותרבות ארגונית של חשיבה לטווח ארוך. 

מאידך, השילוב הייחודי של מערכות המשפחה והעסק כולל מורכבות המשפיעה על בני המשפחה, הארגון העסקי והעובדים שאינם בני משפחה. מורכבות ייחודית זו כוללת עירוב של גבולות בין אהבה וכסף, קריירה וכוח, החלטות אישיות והחלטות עסקיות. מחקרים מראים שמורכבות זו משותפת לעסקים משפחתיים רבים מאוד, למרות שלעתים היא נתפסת בטעות כייחודית לעסק ספציפי. גם באתגרים הניצבים בפניהם, העסקים המשפחתיים דומים אלו לאלו: כמו אתגר המעבר בין הדורות והכנת העסק והמשפחה לשרידות לאורך זמן.
לאחר 65 שנות קיומה של המדינה, העסקים המשפחתיים בארץ הינם "צעירים" יחסית לעסקים משפחתיים במדינות אחרות בעולם המערבי. זו גם הסיבה שבניגוד לבתי ספר מובילים בעולם למנהל עסקים שמציעים מזה שנים רבות תכניות בתחום, בישראל תכנית זו הינה ייחודית.

 

לקבלת פרטים על התכנית

מועד פתיחת הקורס: 24 למרץ 2020

7 מפגשים

ימי ג', 16:00-20:15

42 שעות אקדמיות

קהל היעד

התכנית מיועדת לבני משפחות של בעלי עסקים, אלה שעובדים בעסק, אלה המתעתדים לעבוד בו ובני משפחה שקשורים לבעלות על העסק בהווה או בעתיד. כמו כן, התכנית פונה לבעלי עניין נוספים בעסקים משפחתיים, כמו נותני שירותים בקשת רחבה של הקשרים: פיננסיים, משפטיים, עסקיים או ייעוצים.

נושאי לימוד מרכזיים בקורס ניהול עסקים משפחתיים

▪ על יזמות ומשפחה יזמית: הבדלים בין דור ראשון ודור שני ▪ מעבר בין דורי: זרקור על דור ההמשך, אתגרים לאחים ולבני דודים ▪ עסקים ומשפחה - ניהול רגשות: תיאוריות בחקר משפחות, ה-Family Office ▪ הסביבה המשפטית בעסק המשפחתי ▪​ ניהול משא ומתן – היבטים מיוחדים בעסקים משפחתיים ▪ על מועסקים שלא מהמשפחה ועל מועצות מנהלים, הבדלים בין ניהול לעומת בעלות ▪ ייעוץ ויועצים: איך ומתי לפנות ליועצים.

מרצי התכנית

פרופ' דן וייס, רו"ח

פרופ' דן וייס, רו"ח
קורס ניהול עסק משפחתי: כלים ומיומנויות להצלחה
קורס ניהול אסטרטגי
קורס דירקטורים ונושאי משרה בכירים בתאגידים
פרופ' וייס עוסק בהחלטות ניהוליות להשגת צמיחה ושיפור ביצועים, תוך התמקדות בעסקים בבעלות של משפחות. מחקריו עוסקים בהעברה בין-דורית של עסקים משפחתיים...

עו"ד מוטי קריסטל

עו"ד מוטי קריסטל
קורס ניהול עסק משפחתי: כלים ומיומנויות להצלחה
בוגר Harvard Kennedy School, שרכש את ניסיונו המעשי בצוותי המשא ומתן עם ירדן והפלסטינים (1994-2001), ובתפקידו האחרון שימש כסגן ראש מנהלת המו"מ במשרד...

המלצות בוגרים

צביקה והדס אופיר, אלון הגליל, יקב יפתחאל ומכוורת אופיר, בוגרי מחזור אפריל 2018:
"מומלץ כי בני המשפחה המעורבים בעסק ישתתפו כולם בתוכנית. מצב זה מאפשר בניית שפה משותפת ותקשורת מקרבת. התוכנית עצמה פתחה בפנינו תחומי ידע חדשים שהם משמעותיים ביותר עבור העסק שלנו ואין ספק שהלימודים וגם המפגש האנושי עם משתתפי הקורס, ציידו אותנו בכלים מעולים להתחלת המסע שלנו בהעברה הבין דורית של העסק המשפחתי".

חיים איכנולד, מנכ"ל, ספרי חמד (99) בע"מ, בוגר מחזור אפריל 2018:
"רציתי להמליץ בחום על הקורס "ניהול העסק המשפחתי. הקורס יחודי ,מעניין ,פותח אופק לעתיד ,והדינמיקה הקבוצתית בהנחית הצוות מהווה תרומה חשובה להצלחתו".

עטרה אדלשטיין, בעלים, אוריה חשמל ותאורה בע"מ, בוגרת מחזור אפריל 2018:
"בעלי ואני הקמנו יחד עסק ....נולדו לנו חמישה ילדים, וביעף חלפו השנים ואחד הבנים סיים תואר שני ובחר להצטרף בתום הלימודים. פתאם הפכנו להיות עסק משפחתי. הבנו שזה פתח לכל מיני מוקשים ובעיות למרות שלא ידענו איך להגדיר וממה להזהר כדי שלא יווצרו במשפחה , אי- נעמיות. הקורס היה מתנה משמים,  נרשמנו בני ואני וזה העצים את החוויה כפליים. כמובן שהמשכנו לתהליך משותף עם כל בני המשפחה. וכמו שלמדנו ,רק בעזרת גורם חיצוני מקצועי! שזה טיפ קטן מכל ארגז הכלים הכללי. נאווה היקרה העבירה את הקורס במקצועיות מרשימה, הזמינה אורחים מרתקים שכל אחד העשיר בתחומו וחידד את התמונה.
לסיכום, כל מי שמוצא עצמו ב"עסק משפחתי" מבית או מחוץ חייב לעבור את הקורס הזה כדי להימנע מעתיד של רפש ובוץ".

ענת פלץ, עו"ד, ענת פלץ ושות', בוגרת מחזור מרץ 2015:
"תכנית מצוינת, עושר תכנים עצום, מרצה מצוינת ומרתקת. הקורס נותן ערך גדול למשתתפים ואין לו מקבילה בחוויה האישית, בשיתוף ובחוויה והניסיון האישי של המרצה. מעולה!!!"

מיכל זילברשטיין, עו"ד, ד. פוטשבסקי משרד עו"ד, בוגרת מחזור מרץ 2015:
"מדובר בקורס חובה לכל משפחה שמחליטה לצאת למסע שבסופו היא תהיה חכמה יותר, מאורגנת יותר, רגועה יותר ומצליחה יותר. זו תחילתו של תהליך מופלא"

אלעד מילר, מנכ"ל, טל אל איסוף ומיחזור בע"מ, בוגר מחזור מרץ 2015:
"הקורס העביר אותנו מסע מאוד מעניין בנבכי היחסים המשפחתיים שלנו. לי באופן אישי זה נתן לגיטימציה וכלים לתת יותר ביטוי לעצמי"

​אירינה אוסטרברוד, מנהלת ייצור, סלע עיצוב אופנה, בוגרת מחזור מרץ 2014:
"הקורס מועיל, נותן מידע וכלים להתמודד עם בעיות תסכול וכישלון של הדור ראשון"

הלל סגל:
"בזמן שהייתי בקורס, העסק היה מורכב מאבא ושני בנים. היום פרט לנו, שני הבנים, הצטרפו גם שני נכדים לעסק, ואילו האב פרש ממנו.
הקורס עזר לי מאד בשלב שבו האב החליט שהוא עוזב את העסק, זמן קצר לאחר שסיימתי את הקורס. הדרך והצורה בה הוא התנתק מהעסק, ומסירת העסק לידיים שלנו, נעשתה בצורה טובה ומובנית לאור התובנות שנלמדו בקורס, וכתוצאה מההבנה העמוקה של מה זה עסק משפחתי, מה המורכבות שיש בשילוב של עסק ומשפחה וכו'.
התובנות הללו אפשרו לי להסביר את עצמי טוב יותר לאב ולאח, ומתוך ההבנות האלה עשינו את כל המהלך בצורה טובה, הן לעסק והן לאב וכמובן עבור שנינו. הבנו מהיכן הבעיות נובעות, ולכן היה קל יותר להתמודד איתן.
כאשר הדור הבא נכנס לעסק, גם נעזרנו בתובנות שנלמדו. התובנה שיש לאפשר לעסק להמשיך לעבוד בצורה מאוזנת, בצורה הכי טובה, הובילה לכך שכל אחד מאיתנו הכניס בן לעסק. זה יצר שיוויון הזדמנות וכן שיוויון בתחושה, שהוביל להצלחת ההתנהלות של הדור הבא. בנוסף, הבנו שאם מכניסים את הילדים לעסק, חשוב שגם להם יהיה תפקיד ותחושת "בעלות" וחלוציות בעשייה, שיש לתת להם הזדמנות להתחנך ולחוות הן כשלונות והן הצלחות, ומכאן להמריא."

לקריאת המלצות נוספות

מידע והרשמה

מאמרים מומלצים: 

ההפתעה של העסקים המשפחתיים

ההפתעה של העסקים המשפחתיים
פתיחת מחזור נוסף של התכנית הייחודית "עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה" היא סיבה לשיחה עם פרופ' דן וייס וד"ר נאווה מיכאל-צברי, מנהלי התכנית,...קרא עוד

האתגרים של העסקים המשפחתיים

האתגרים של העסקים המשפחתיים
פערי דורות, רצונות סותרים וסדרי עדיפויות שונים מקשים על אלו העובדים בעסקים משפחתיים. קשיים אלו מתעצמים, כאשר המייסדים מבקשים להעביר את העסק...קרא עוד
מידע נוסף: 

קורס ניהול עסק משפחתי הינו קורס ייחודי למנהלים של עסקים משפחתיים ולבעלי עניין בהם המעניק כלים לניהולו המיטבי של עסק משפחתי. הקורס יעסוק במגוון תכנים בנושאי חברות משפחתיות לרבות צמיחתם של עסקים קטנים, יזמות עסקית במשפחות יזמיות, תכנית עסקית של חברה משפחתית, מעבר בין דורי, פתרון קונפליקטים בעסקים משפחתיים ועוד.
בסיום הלימודים תוענק תעודה מטעם להב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א. * בכפוף להשתתפות ב-80% מהמפגשים.

תכניות נוספות שעשויות לעניין אותך: