קורס ניהול עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה

מועד פתיחת הקורס: 9 באפריל 2018
10 מפגשים
יום ב', 16:00-20:15
60 שעות אקדמיות

ניהול אקדמי: 

ידע נצבר מהארץ ומהעולם לבני משפחות של בעלי עסקים ולבעלי עניין נוספים בעסק המשפחתי

קיומם של עסקים משפחתיים בעולם כמו גם במדינת ישראל הינה תופעה נפוצה, למעלה מ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה הישראלית מוגדרות כחברות משפחתיות ושיעור גבוה יותר מכלל העסקים בישראל הינם עסקים משפחתיים. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי עסקים משפחתיים מגיעים לביצועים פיננסיים טובים יותר בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. אחד ההסברים לכך הוא אוסף הערכים שהמשפחה מביאה לעסק: סולידריות עסקית, מודעות לשמירה על השם הטוב של העסק שלפעמים הוא גם שם המשפחה עצמה ותרבות ארגונית של חשיבה לטווח ארוך. 

מאידך, השילוב הייחודי של מערכות המשפחה והעסק כולל מורכבות המשפיעה על בני המשפחה, הארגון העסקי והעובדים שאינם בני משפחה. מורכבות ייחודית זו כוללת עירוב של גבולות בין אהבה וכסף, קריירה וכוח, החלטות אישיות והחלטות עסקיות. מחקרים מראים שמורכבות זו משותפת לעסקים משפחתיים רבים מאוד, למרות שלעתים היא נתפסת בטעות כייחודית לעסק ספציפי. גם באתגרים הניצבים בפניהם, העסקים המשפחתיים דומים אלו לאלו: כמו אתגר המעבר בין הדורות והכנת העסק והמשפחה לשרידות לאורך זמן.
לאחר 65 שנות קיומה של המדינה, העסקים המשפחתיים בארץ הינם "צעירים" יחסית לעסקים משפחתיים במדינות אחרות בעולם המערבי. זו גם הסיבה שבניגוד לבתי ספר מובילים בעולם למנהל עסקים שמציעים מזה שנים רבות תכניות בתחום, בישראל תכנית זו הינה ייחודית.

קורס ניהול עסק משפחתי נועד להעמיק את הידע של בעלי עסקים ומשפחותיהם לגבי האתגרים המיוחדים העומדים בפני עסקים משפחתיים והדרכים להתמודדות המוצלחת עם אתגרים אלו. במהלך הלימודים המשתתפים יחשפו לידע שנצבר במשפחות בארץ, למחקרים בעולם ולפרקטיקה וניסיון מהשטח, מפי מומחים ומבעלי ניסיון אישי.

קהל היעד

התכנית מיועדת לבני משפחות של בעלי עסקים, אלה שעובדים בעסק, אלה המתעתדים לעבוד בו ובני משפחה שקשורים לבעלות על העסק בהווה או בעתיד. כמו כן, התכנית פונה לבעלי עניין נוספים בעסקים משפחתיים, כמו נותני שירותים בקשת רחבה של הקשרים: פיננסיים, משפטיים, עסקיים או ייעוצים.

נושאי לימוד מרכזיים

▪ על יזמות ומשפחה יזמית: הבדלים בין דור ראשון ודור שני ▪ מעבר בין דורי: זרקור על דור ההמשך, אתגרים לאחים ולבני דודים ▪ עסקים ומשפחה - ניהול רגשות: תיאוריות בחקר משפחות, ה-Family Office ▪ הסביבה המשפטית בעסק המשפחתי ▪ השבחת ערך בעסקים משפחתיים ▪​ ניהול משא ומתן – היבטים מיוחדים בעסקים משפחתיים ▪ על מועסקים שלא מהמשפחה ועל מועצות מנהלים, הבדלים בין ניהול לעומת בעלות ▪ ייעוץ ויועצים: איך ומתי לפנות ליועצים.

מרצי התכנית

פרופ' דן וייס, רו"ח

פרופ' דן וייס, רו"ח
קורס ניהול עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה
קורס ניהול אסטרטגי
פרופ' וייס עוסק בהחלטות ניהוליות להשגת צמיחה ושיפור ביצועים, תוך התמקדות בעסקים בבעלות של משפחות. מחקריו עוסקים בהעברה בין-דורית של עסקים משפחתיים...

עו"ד מוטי קריסטל

עו"ד מוטי קריסטל
קורס ניהול עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה
בוגר Harvard Kennedy School, שרכש את ניסיונו המעשי בצוותי המשא ומתן עם ירדן והפלסטינים (1994-2001), ובתפקידו האחרון שימש כסגן ראש מנהלת המו"מ במשרד...

ד"ר עדנה פשר

ד"ר עדנה פשר
קורס ניהול עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה
ד"ר עדנה פשר, מנכ"לית מייסדת של קבוצת ד"ר עדנה פשר ושות' – יועצים לניהול. עדנה היא מומחית בהתחדשות אסטרטגית של ארגונים, בעלת ניסיון רב בייעוץ...

פרופ' בעז רונן

פרופ' בעז רונן
קורס ניהול עסק משפחתי: אתגרים וכלים להצלחה
בעז רונן הוא פרופ' מן המניין ומופקד הקתדרה על שם פרופ' שמעון י. דומברגר ליצירת ערך. בעז רונן מלמד השבחת חברות, יצירת ערך, ניהול טכנולוגיה, וניהול...

המלצות בוגרים

ענת פלץ, עו"ד, ענת פלץ ושות', בוגרת מחזור מרץ 2015:
"תכנית מצוינת, עושר תכנים עצום, מרצה מצוינת ומרתקת. הקורס נותן ערך גדול למשתתפים ואין לו מקבילה בחוויה האישית, בשיתוף ובחוויה והניסיון האישי של המרצה. מעולה!!!"

מיכל זילברשטיין, עו"ד, ד. פוטשבסקי משרד עו"ד, בוגרת מחזור מרץ 2015:
"מדובר בקורס חובה לכל משפחה שמחליטה לצאת למסע שבסופו היא תהיה חכמה יותר, מאורגנת יותר, רגועה יותר ומצליחה יותר. זו תחילתו של תהליך מופלא"

אלעד מילר, מנכ"ל, טל אל איסוף ומיחזור בע"מ, בוגר מחזור מרץ 2015:
"הקורס העביר אותנו מסע מאוד מעניין בנבכי היחסים המשפחתיים שלנו. לי באופן אישי זה נתן לגיטימציה וכלים לתת יותר ביטוי לעצמי"

​אירינה אוסטרברוד, מנהלת ייצור, סלע עיצוב אופנה, בוגרת מחזור מרץ 2014:
"הקורס מועיל, נותן מידע וכלים להתמודד עם בעיות תסכול וכישלון של הדור ראשון"

הלל סגל:
"בזמן שהייתי בקורס, העסק היה מורכב מאבא ושני בנים. היום פרט לנו, שני הבנים, הצטרפו גם שני נכדים לעסק, ואילו האב פרש ממנו.
הקורס עזר לי מאד בשלב שבו האב החליט שהוא עוזב את העסק, זמן קצר לאחר שסיימתי את הקורס. הדרך והצורה בה הוא התנתק מהעסק, ומסירת העסק לידיים שלנו, נעשתה בצורה טובה ומובנית לאור התובנות שנלמדו בקורס, וכתוצאה מההבנה העמוקה של מה זה עסק משפחתי, מה המורכבות שיש בשילוב של עסק ומשפחה וכו'.
התובנות הללו אפשרו לי להסביר את עצמי טוב יותר לאב ולאח, ומתוך ההבנות האלה עשינו את כל המהלך בצורה טובה, הן לעסק והן לאב וכמובן עבור שנינו. הבנו מהיכן הבעיות נובעות, ולכן היה קל יותר להתמודד איתן.
כאשר הדור הבא נכנס לעסק, גם נעזרנו בתובנות שנלמדו. התובנה שיש לאפשר לעסק להמשיך לעבוד בצורה מאוזנת, בצורה הכי טובה, הובילה לכך שכל אחד מאיתנו הכניס בן לעסק. זה יצר שיוויון הזדמנות וכן שיוויון בתחושה, שהוביל להצלחת ההתנהלות של הדור הבא. בנוסף, הבנו שאם מכניסים את הילדים לעסק, חשוב שגם להם יהיה תפקיד ותחושת "בעלות" וחלוציות בעשייה, שיש לתת להם הזדמנות להתחנך ולחוות הן כשלונות והן הצלחות, ומכאן להמריא."

לקריאת המלצות נוספות

מידע והרשמה

מאמרים מומלצים: 

מידע נוסף: 

קורס ניהול עסק משפחתי הינו קורס ייחודי למנהלים של עסקים משפחתיים ולבעלי עניין בהם המעניק כלים לניהולו המיטבי של עסק משפחתי. הקורס יעסוק במגוון תכנים בנושאי חברות משפחתיות לרבות צמיחתם של עסקים קטנים, יזמות עסקית במשפחות יזמיות, תכנית עסקית של חברה משפחתית, מעבר בין דורי, פתרון קונפליקטים בעסקים משפחתיים ועוד.
בסיום הלימודים תוענק תעודה מטעם להב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א. * בכפוף להשתתפות ב-80% מהמפגשים.

תכניות נוספות שעשויות לעניין אותך: