קורס ניהול עסקים משפחתיים

ניהול אקדמי: 

הובלת העסק המשפחתי לצמיחה והצלחה

קיומם של עסקים משפחתיים בעולם כמו גם במדינת ישראל הינה תופעה נפוצה, למעלה מ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה הישראלית מוגדרות כחברות משפחתיות ושיעור גבוה יותר מכלל העסקים בישראל הינם עסקים משפחתיים. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי עסקים משפחתיים מגיעים לביצועים פיננסיים טובים יותר בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. אחד ההסברים לכך הוא אוסף הערכים שהמשפחה מביאה לעסק: סולידריות עסקית, מודעות לשמירה על השם הטוב של העסק, ותרבות ארגונית של חשיבה לטווח ארוך. מאידך, השילוב הייחודי של מערכות המשפחה והעסק כולל מורכבות ייחודית המשפיעה על בני המשפחה, הארגון העסקי והעובדים שאינם בני משפחה. מורכבות זו כוללת עירוב של גבולות בין אהבה וכסף, קריירה וכוח, החלטות אישיות והחלטות עסקיות.
מחקרים מראים שמורכבות זו משותפת לעסקים משפחתיים, למרות שלעתים היא נתפסת כייחודית לעסק ספציפי. גם באתגרים הניצבים בפניהם, העסקים המשפחתיים דומים אלו לאלו: אתגר המעבר בין הדורות והכנת העסק והמשפחה לשרידות לאורך זמן.

תכנית ייחודית זו נועדה להעמיק את הידע של בעלי עסקים ומשפחותיהם לגבי האתגרים המיוחדים העומדים בפני עסקים משפחתיים והדרכים להתמודדות המוצלחת עם אתגרים אלו באמצעות ידע שנצבר במשפחות בארץ ובחו"ל, מחקרים מהעולם וניסיון מהשטח, מפי מומחים ומבעלי ניסיון אישי.

בואו לשמוע המלצות מפי בוגרי הקורס

 

לקבלת פרטים על התכנית

מועד פתיחת הקורס: 23 במאי 2021

7 מפגשים

ימי א', 16:00-20:15

42 שעות אקדמיות

קהל היעד

▪ בעלי עסקים משפחתיים
▪ מנהלים בעסק המשפחתי
▪ נותני שירותים לעסקים משפחתיים: יועצים, מגשרים, רואי חשבון, עורכי דין

 

מטרות התוכנית

▪ הבנת המורכבות והאתגרים בעסקים משפחתיים
▪ דרכי התמודדות עם מאפיינים ייחודיים בעסק משפחתי
▪ השגת יתרון תחרותי לטווח הארוך בעסק
▪ רכישת יכולות אבחון של גורמים המשפיעים על הצלחה וכישלון בעסק
▪ ידע ממחקרים על עסקים משפחתיים בארץ ובעולם
▪ רישות - ללמוד לצד בעלי ומנהלי עסקים משפחתיים מובילים בישראל

נושאי לימוד

יזמות ומשפחה יזמית ▪ הבדלים בין הדור ראשון לדור שני ▪ מעבר בין דורי ▪ עסקים ומשפחה - ניהול רגשות ▪ ה-Family Office ▪ הסביבה המשפטית בעסק המשפחתי ▪ ניהול מו"מ בעסקים משפחתיים ▪ מועסקים שלא מהמשפחה ▪ מועצות מנהלים ▪ הבדלים בין ניהול לבעלות

 

מרצי התכנית

חן זפט-פייגלין

קורס ניהול עסקים משפחתיים
עו"ד מגשרת נוטריון ויועצת אישית מתמחה בתחומי ייעוץ וליווי לעסקים משפחתיים, הכנה משפחתית ומשפטית למצבי נבצרות ופטירה, גישור עסקי ומשפחתי ערכה, תרגמה...

המלצות בוגרים

צביקה והדס אופיר, אלון הגליל, יקב יפתחאל ומכוורת אופיר, בוגרי מחזור אפריל 2018:
"מומלץ כי בני המשפחה המעורבים בעסק ישתתפו כולם בתוכנית. מצב זה מאפשר בניית שפה משותפת ותקשורת מקרבת. התוכנית עצמה פתחה בפנינו תחומי ידע חדשים שהם משמעותיים ביותר עבור העסק שלנו ואין ספק שהלימודים וגם המפגש האנושי עם משתתפי הקורס, ציידו אותנו בכלים מעולים להתחלת המסע שלנו בהעברה הבין דורית של העסק המשפחתי".

חיים איכנולד, מנכ"ל, ספרי חמד (99) בע"מ, בוגר מחזור אפריל 2018:
"רציתי להמליץ בחום על הקורס "ניהול העסק המשפחתי. הקורס יחודי ,מעניין ,פותח אופק לעתיד ,והדינמיקה הקבוצתית בהנחית הצוות מהווה תרומה חשובה להצלחתו".

עטרה אדלשטיין, בעלים, אוריה חשמל ותאורה בע"מ, בוגרת מחזור אפריל 2018:
"בעלי ואני הקמנו יחד עסק ....נולדו לנו חמישה ילדים, וביעף חלפו השנים ואחד הבנים סיים תואר שני ובחר להצטרף בתום הלימודים. פתאם הפכנו להיות עסק משפחתי. הבנו שזה פתח לכל מיני מוקשים ובעיות למרות שלא ידענו איך להגדיר וממה להזהר כדי שלא יווצרו במשפחה , אי- נעמיות. הקורס היה מתנה משמים,  נרשמנו בני ואני וזה העצים את החוויה כפליים. כמובן שהמשכנו לתהליך משותף עם כל בני המשפחה. וכמו שלמדנו ,רק בעזרת גורם חיצוני מקצועי! שזה טיפ קטן מכל ארגז הכלים הכללי. נאווה היקרה העבירה את הקורס במקצועיות מרשימה, הזמינה אורחים מרתקים שכל אחד העשיר בתחומו וחידד את התמונה.
לסיכום, כל מי שמוצא עצמו ב"עסק משפחתי" מבית או מחוץ חייב לעבור את הקורס הזה כדי להימנע מעתיד של רפש ובוץ".

ענת פלץ, עו"ד, ענת פלץ ושות', בוגרת מחזור מרץ 2015:
"תכנית מצוינת, עושר תכנים עצום, מרצה מצוינת ומרתקת. הקורס נותן ערך גדול למשתתפים ואין לו מקבילה בחוויה האישית, בשיתוף ובחוויה והניסיון האישי של המרצה. מעולה!!!"

מיכל זילברשטיין, עו"ד, ד. פוטשבסקי משרד עו"ד, בוגרת מחזור מרץ 2015:
"מדובר בקורס חובה לכל משפחה שמחליטה לצאת למסע שבסופו היא תהיה חכמה יותר, מאורגנת יותר, רגועה יותר ומצליחה יותר. זו תחילתו של תהליך מופלא"

אלעד מילר, מנכ"ל, טל אל איסוף ומיחזור בע"מ, בוגר מחזור מרץ 2015:
"הקורס העביר אותנו מסע מאוד מעניין בנבכי היחסים המשפחתיים שלנו. לי באופן אישי זה נתן לגיטימציה וכלים לתת יותר ביטוי לעצמי"

​אירינה אוסטרברוד, מנהלת ייצור, סלע עיצוב אופנה, בוגרת מחזור מרץ 2014:
"הקורס מועיל, נותן מידע וכלים להתמודד עם בעיות תסכול וכישלון של הדור ראשון"

הלל סגל:
"בזמן שהייתי בקורס, העסק היה מורכב מאבא ושני בנים. היום פרט לנו, שני הבנים, הצטרפו גם שני נכדים לעסק, ואילו האב פרש ממנו.
הקורס עזר לי מאד בשלב שבו האב החליט שהוא עוזב את העסק, זמן קצר לאחר שסיימתי את הקורס. הדרך והצורה בה הוא התנתק מהעסק, ומסירת העסק לידיים שלנו, נעשתה בצורה טובה ומובנית לאור התובנות שנלמדו בקורס, וכתוצאה מההבנה העמוקה של מה זה עסק משפחתי, מה המורכבות שיש בשילוב של עסק ומשפחה וכו'.
התובנות הללו אפשרו לי להסביר את עצמי טוב יותר לאב ולאח, ומתוך ההבנות האלה עשינו את כל המהלך בצורה טובה, הן לעסק והן לאב וכמובן עבור שנינו. הבנו מהיכן הבעיות נובעות, ולכן היה קל יותר להתמודד איתן.
כאשר הדור הבא נכנס לעסק, גם נעזרנו בתובנות שנלמדו. התובנה שיש לאפשר לעסק להמשיך לעבוד בצורה מאוזנת, בצורה הכי טובה, הובילה לכך שכל אחד מאיתנו הכניס בן לעסק. זה יצר שיוויון הזדמנות וכן שיוויון בתחושה, שהוביל להצלחת ההתנהלות של הדור הבא. בנוסף, הבנו שאם מכניסים את הילדים לעסק, חשוב שגם להם יהיה תפקיד ותחושת "בעלות" וחלוציות בעשייה, שיש לתת להם הזדמנות להתחנך ולחוות הן כשלונות והן הצלחות, ומכאן להמריא."

לקריאת המלצות נוספות

מידע והרשמה

מאמרים מומלצים: 
מידע נוסף: 

קורס ניהול עסקים משפחתיים הינו קורס ייחודי למנהלים של עסקים משפחתיים ולבעלי עניין בהם המעניק כלים לניהולו המיטבי של עסק משפחתי. הקורס יעסוק במגוון תכנים בנושאי חברות משפחתיות לרבות צמיחתם של עסקים קטנים, יזמות עסקית במשפחות יזמיות, תכנית עסקית של חברה משפחתית, מעבר בין דורי, פתרון קונפליקטים בעסקים משפחתיים ועוד.
בסיום הלימודים תוענק תעודה מטעם להב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א. * בכפוף להשתתפות ב-80% מהמפגשים.

תכניות נוספות שעשויות לעניין אותך: