תרופה לטבע

כנרת רצון-פיקובסקי

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה השבוע לישיבה מיוחדת על רקע פיטורי העובדים בחברת טבע. ח"כ שמולי טען שחברת טבע אינה רשאית לפטר את עובדיה משום שקיבלה מהמדינה הטבות מס. לא לגמרי ברור לי מה הקשר בין שני הדברים. מאז הקמתה, בתחילת המאה הקודמת, חברת טבע תרמה לכלכלה בישראל יותר מכל חברה אחרת, ושמרה על התנהלות יעילה מבחינה כלכלית. בשנים האחרונות החברה נקלעה למשבר. אז עכשיו הכנסת תתערב בניהול חברת טבע בשם הטבות המס שהוענקו לה?

אולי כדאי לשאול: מי מבין חברי הכנסת בוועדת הכספים ניהל חברה שהצליחה? שכשלה? מי מבין חברי הוועדה נדרש להכריע בין קיצוץ בשכר לבין פיטורים של עובדיו? מבדיקה מהירה, רק אראל מרגלית. וגם הוא לא נכח בדיון האמור. ובכן, בחרתם במשרה של חברי כנסת, האחראים על חקיקה ותקינה – השוק מבקש שתתמקדו במשרה שלכם. לשם כך נבחרתם. כשתידרשו לנהל חברה, תתמקדו בניהול. עד אז, תנו למנהלים לנהל. הם מנוסים, הם מונו לתפקיד והם לוקחים בחשבון שיקולים ארוכי טווח, שלעיתים חברי הכנסת אינם יכולים לזהות.

למרות זאת, יש פרט חשוב שמישהו בטח מנסה להצניע. יש כנראה עובדים שהמהלך הזה הגיע עבורם ממש בזמן. כולנו מכירים ארגונים גדולים - תמיד קיימת אבטלה סמויה. תמיד יש עובדים שדווקא יברכו על מהלך כזה, בעיקר לאור תנאי הפרישה המצוינים שצפויים להגיע – כך לפי דברי סמנכ"ל טבע – לסכום ממוצע של כמיליון שקלים. תנו להם לפרוש, להתפתח, להגיע לחברות מתחרות, ולהשביח את שוק התרופות. לרוב מדובר בעובדים בעלי השכלה שפיטורים מסוג זה עשויים דווקא להיטיב עמם ועם השוק.

אם נתבונן במבט רחב על שוק התעסוקה בישראל, הרבה חברות מפטרות בשעת משבר. אלא, שהן עושות זאת בפרופיל נמוך, או בטפטוף שקט, או בלי שיתקיים על כך דיון בוועדות הכנסת. אז מדוע דווקא טבע סופגת קיתונות של ביקורת? כי טבע נחשבת ל"מניית העם" ל"ספינת הדגל" ל"גאווה הלאומית". לכן היא ניצבת במרכז הדיונים בכנסת. באופן עקרוני, כנסת ישראל אינה המקום הטבעי לקיים דיון פרטני על ענייה של חברת טבע, או כל חברה אחרת. את הכל הדיונים הללו צריך להשאיר בידי ראשי החברות, הבקיאים בתחום הניהול.

יש לציין כי למרות הגל הפופוליסטי כנגד מנהלי טבע, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מנהל את הישיבות בהגינות, ביושר ובהקשבה אמיתית. הופעתי בוועדה בעבר והתרשמתי מהאופן שבו הדיון התנהל. ליו"ר ולחברי הכנסת אכפת ממה שקורה פה, גם כאשר מדובר בדיון תיאורטי בלבד ולא בפעולה מעשית. מי שיעיין בפרוטוקולים מדיוני הוועדה יופתע לגלות כי חבריה תמכו בתהליכי הייעול שטבע עוברת מזה שנים ארוכות. עיון מעמיק בפרוטוקלים יעלה גם נתון מסקרן: טבע מגייסת בימים אלו עובדים למפעל שלה בכפר סבא, ואפילו, תחזיקו חזק, ישנה הידברות בין מנהלי טבע לבין וועד העובדים. ולבסוף, ראויים לציטוט דברי הסיכום של יו"ר בשולי הדיון האחרון: "עזרנו לכם מאד במשך השנים, התגאינו בכם. אנחנו רוצים להמשיך להתגאות בכם".

עו"ד כנרת רצון פיקובסקי מתמחה בדיני תאגידים ומרצה בתכנית דירקטורים בלהב