ניהול מוסדות תרבות ואמנות בעידן הגלובלי

ניהול מוסדות תרבות ואמנות בעידן הגלובלי

התחזקות מגמת הגלובליזציה בעשורים האחרונים, שאחד מביטוייה הינו תנועה יותר ויותר חופשית של מוצרים, שירותים, ידע, אנשים, והון מעבר לגבולות תרבותיים, משפיעה לא רק על הסקטור העסקי, אלא גם באה לידי ביטוי בתנועה הולכת וגדלה של תוצרים תרבותיים מחוץ ומעבר לגבולות הלאום. יתרה מכך, תרבות ותוצריה הינם אחד ממנועי ההתעצמות של תהליכי גלובליזציה ואינטגרציה, ובה בשעה הינם אחד מהמנועים החזקים של מפגש בין הרוח הגלובלית לבין ההוויה הלוקלית. תנועת תרבות ותוצריה מעבר לגבולות לאום – מפגישה תרבויות שונות, מחזקת את היווצרות התרבות הגלובלית, אך שומרת כל הזמן על הייחודיות והשונות הלאומית והלוקאלית.

הסיכוי והסיכון שיוצרים תהליכי הגלובליזציה הולכים ומתחזקים יעמדו השנה במרכז השיח של התוכנית לניהול תרבות ואמנות. במסגרת התוכנית, ששמה לה למטרה להקנות הבנה עיסקית וכלכלית למנהלי מוסדות תרבות ואמנות בארץ, נפגיש את הלומדים לא רק עם תחומי ניהול בסיסיים כמו: אסטרטגיה, ניהול באי וודאות, שיווק, גיוס משאבים, ניהול צוותים והכנת תכניות עסקיות, אלא גם נעסוק בהבנת תהליכי הגלובליזציה, ובניתוח ההזדמנויות והאיומים הנובעים מהם ומשפיעים על המגזר התרבותית.

ברוח זו, מפגש הפתיחה של התוכנית יוקדש להרצאה בנושא "גלובליזציה – עולם של הזדמנויות ואיומים" שתועבר על ידי פרופ' אורלי יחזקאל, המנהלת האקדמית של התוכנית, ולאחריה נקרין את הסרט "כלים שלובים", סרט הבכורה של היוצרים הישראלים ירון זילברמן ותמר סלע, שכובש את בימות ניו יורק ועושה דרכו לרחבי העולם. לאחר הסרט, נקיים שיח עם יוצריו, בהנחייתה של הגב' נעמי בלוך-פורטיס, המנהלת המקצועית של התוכנית, ונשמע על ההזדמנויות והאיומים שמציגה הגלובליזציה לתעשיית הקולנוע.

קורס ניהול מוסדות תרבות ואמנות מתקיים זה למעלה מעשר שנים באוניברסיטת תל אביב. הקורס מנוהל במשותף על ידי פרופ' אורלי יחזקאל (ניהול אקדמי) וגב' נעמי פורטיס (ניהול מקצועי) ובוגריו הינם דמויות מפתח בעולם התרבות והאמנות בישראל, בכל תחומי העשייה. די אם נזכיר שמות כמו כתרי שחורי ודוד פוגל מקרן הקולנוע הישראלי, אורנה בן דרור ודוד פישר מהקרן החדשה לקולנוע וטלויזיה, אורית פוגל מנכל תזמורת רעננה, דוד קריבושי ממרכז המוסיקה ברמת גן, זוסיא רודן מנכ"ל התזמורת הסימפונית של ירושלים, נועה קנולר, אלכס אנסקי, שרון אלכסנדר, גד אורון, נאווה ברק, גיל עומר, פרופ' מירה זכאי, ועוד רבים אחרים שמובילים ומנהלים את עולמות התרבות בארץ.

 

לדף תכנית ניהול תרבות ואמנות

להב חוגגת 50
מסלול ניהול עסקי בכיר